niedziela, 27 lutego 2011

Zdrowie w naturze

Sztuczne barwniki oraz konserwanty zawarte w wielu  kosmetykach używanych przez nas na co dzień podrażniają naszą skórę, powodując jej przesuszenie, występowanie trądziku a także długotrwałe alergie. Jedynym rozwiązaniem staje się wybór BIO kosmetyków.
Szybki tryb życia nie sprzyja naszej urodzie. Sen ograniczony do minimum, przebywanie w suchych zadymionych pomieszczeniach, zła dieta,  a także używanie nieodpowiednich kosmetyków (zawierających w swoim składzie substancje drażniące) pogarszają znacząco stan naszej cery. Nasza skóra staje się szorstka, matowa ze skłonnością do niedoskonałości. Często pojawiają się na niej zaskórniki, wągry, a nawet trądzik, którego leczenie jest ciężkie i długotrwałe. Tym bardziej, że niewielu z nas wiąże go ze stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków, czy złą dietą. Długotrwały trądzik powoduje powstawanie blizn i przebarwień potrądzikowych, które są bardzo ciężkie do usunięcie. Wielu przypadkach wymagają zastosowania profesjonalnego laseru.
Jak więc dbać o naszą skórę?  Jakich kosmetyków używać, aby opóźnić proces jej starzenia? Jaką dietę stosować? Powinniśmy wybierać sprawdzone kosmetyki naturalne oparte na nie drażniących substancjach, pozbawione konserwantów i barwników. Produkty takie możemy znaleźć a aptekach lub sklepach zielarskich. Innym rozwiązaniem (niestety dość pracochłonnym) jest wykonywanie kosmetyków samodzielnie w domu. Wykorzystujemy tutaj produkty dostępne w naszej lodówce. Maseczki, toniki, czy kremy wykonane przez nas w domu są w 100% naturalne. Mamy pewność iż nie zawierają w swoim składzie szkodliwej chemii mogącej zaszkodzić naszej skórze. To w jaki sposób będziemy dbać o naszą cerę zależy tylko od nas. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry w krótkim czasie da o sobie znać. Niestety dla wielu z nas będzie już za późno na  dokonanie większych zmian.
Zapraszam na stronę z kosmetykami naturalnymi www.spacosmetics.pl

Antyoksydanty. Co warto o nich wiedzieć?

Ostatnio coraz częściej słyszy się o konieczności stosowania coraz większej porcji antyoksydantów. Powodem jest niszczenie otoczenia i wobec tego coraz większa ilość wolnych rodników tlenowych niszczących nasze zdrowie.
Antyoksydanty są to związki chemiczne, neutralizujące wolne rodniki. Nasze ciało wytwarza własne antyoksydanty jak np. glutation, estrogen, czy kwas moczowy. Wewnętrzna produkcja to jednak o wiele za mało. Konieczne są dodatkowo przeciwutleniacze zjadane z pożywieniem. Najważniejsze z nich to witamina C, witamina E, likopen, beta karoten, polifenole, luteina, selen, mangan. Wraz ze wzrostem skażenia otoczenia, wiekiem, czy też w czasie wzmożonego stresu ilość antyoksydantów przyjmowanych z posiłkami powinna wzrastać. Odpowiednia ilość przeciwutleniaczy zabezpiecza organizmowi konieczną ochronę, spowolnienie procesów starzenia, zwiększa odporność organizmu. Zapewnienie wystarczającej porcji przeciwutleniaczy wymaga zjedzenia każdego dnia co najmniej dwóch porcji czystych ekologicznie świeżych warzyw a także jednego posiłku
z czystych ekologicznie owoców. To naprawdę trudne działanie, w szczególności dla mieszkańców miasta.
Dlaczego czystość ekologiczna zjadanych roślin jest tak bardzo ważna w przypadku antyoksydantów?
Otóż problem rodników tlenowych dotyka także roślin. Uprawy nie ekologiczne, wykorzystujące sztuczne nawozy i sztuczne środki ochrony roślin kończą się tworzeniem dużej ilości rodników tlenowych, z którymi roślina musi sobie poradzić.
Oczywiście wykorzystuje do tego celu  własne przeciwutleniacze. I tym sposobem zawartość przeciwutleniaczy w roślinie sukcesywnie maleje.
Dla każdego, kto nie zgadza się ze zbyt szybkim starzeniem, czy chorobami spowodowanymi agresją rodników tlenowych z pomocą przyjdą naturalne suplementy diety. Koniecznie trzeba upewnić się, że suplement diety został wyprodukowany z czystego ekologicznie materiału. Dowodem są odpowiednie certyfikaty. Najlepiej jeśli wybrany suplement diety może się pochwalić certyfikatem o nawie GAP (dobra praktyka rolnicza).
baner-naturalne-suplementy

Czy preparaty witaminowe uzupełniają niedobór witaminy?

Są różne zdania i głosy na temat roli suplementów diety w zdrowym odzywianiu. By odpowiedzieć sobie na to ciekawe pytanie  wystarczy odwołać się do głosu zdrowego rozsądku. Jeśli obserwujemy u siebie objawy niedoboru witamin, a nasz styl odżywiania pozostawia sporo do życzenia, to co możemy zrobić?
Zdrowy rozsądek sugeruje logiczne rozwiązanie: zdecydowanie i szybko uzupełnij niedobór witamin, by nie powstała awitaminoza, a potem pilnuj, by nie dopuszczać do powstawania kolejnych niedoborów.
I następne pytanie.
Czy preparaty witaminowe powinny zawierać naturalne witaminy, czy lepiej korzystać z syntetycznych witamin?
Z pewnością znajdziesz w środowisku lekarzy wielu stronników sztucznych witamin. Preferują oni rozwiązania naukowe, uznają, że umysł ludzki jest mądrzejszy niż jakaś tam natura.
Jeżeli zdasz sobie sprawę, że każda roślina zawiera dziesiątki a nawet setki przeróżnych związków chemicznych, stanie się jasne, że żaden sztuczny specyfik nie jest w stanie tego skopiować.
W naturze wszystko funkcjonuje dokładnie tak jak w organizmie. Każda reakcja chemiczna wymaga użycia różnorodnych związków w niezmiennych proporcjach. I nie mają najmniejszego sensu wszelkie próby zmiany takiego porządku rzeczy. 
Za naturalnymi suplementami przemawia fakt, że jest to po prostu rodzaj zdrowego pożywienia. Tak. Za pokarm uważamy gotowane soki owocowe, konserwowane mięso lub jarzyny w puszkach itd. ba, o zupach w proszku również mówimy, że są jedzeniem.
Nie ma wobec tego najmniejszej wątpliwości, że prawidłowo przygotowane rośliny zawierające dużą ilość witamin również stanowią rodzaj pożywienia. I jest to pewnikiem dużo cenniejsze pożywienie, niż sproszkowana zawartość torebki z opisem w stylu "Zupa jak u mamy" albo "Kapuśniak babuni".
Jednak wybierając naturalny suplement diety, ot np. naturalny preparat witaminowy musimy zwrócić uwagę, na pochodzenie surowca oraz jakość procesów technologicznych, którym były poddane surowce do produkcji preparatu witaminowego. To ważna sprawa, jako że może się zdarzyć, że pod postacią produktu zdrowotnego kupimy coś porównywalnego pod względem wartości odżywczych do zawartości zupek w proszku. 
Pasteryzowany owoc to oczywiście kompletnie coś innego niż świeży owoc. Niezbędne jest użycie procesów technologicznych takich jak liofilizacja, albo dehyratacja, umożliwiających zachowanie wszystkich właściwości rośliny w nienaruszonym stanie. Istotne jest również potwierdzenie, że surowce preparatu pochodzą z upraw ekologicznych. Aby mieć pewność warto czytać informacje na opakowaniach, lub prosić sprzedawcę o okaznie stosownych certyfikatów.
baner-naturalne-suplementy

Co powoduje twoją bezsenność?



Ponownie się nie wyspałeś, bo całą noc przekręcałeś się z boku na bok? Uważaj, bo to prawdopodobnie pierwsze oznaki bezsenności! przekonaj się jakie mogą być tego przyczyny.
Zbyt duża ilość wypijanej kawy
Nawet jeżeli  kubek kawy działa zbawiennie na naszą zdolność do funkcjonowania, to jednak nazbyt duża ilość kawy może poważnie zachwiać równowagę naszego organizmu i prowadzić do bezsenności. Powinniśmy pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, lecz również w herbacie, coli, energy drinkach, a nawet w pewnych lekach. W przypadku problemów z zasypianiem należy absolutnie wstrzymać się od przyjmowania kofeiny na 2 godziny przed zaśnięciem. 
Złe korzystanie z łóżka
Chciałbym, żebyś raz na zawsze wbił sobie do głowy, że łóżko służy tylko i wyłącznie do spania! Powinieneś "zaprogramować" swój umysł, że w chwili, gdy kładziesz się spać, ten powinien doprowadzić do szybkiego zaśnięcia. Bezwzględnie przestań praktykować oglądania telewizji, czytania książek czy nawet leżenia bez intencji spania. Myśląc o łóżku powinieneś mieć tylko jedno skojarzenie – sen.
Nieregularne pory zasypiania i wstawania
Bardzo ważne jest utrzymanie stałych pór smu. Umysł nie lubi zmian. W sytuacji gdy zmuszamy go do zróżnicowanych godzin snu “głupieje”, co może być powodem bezsenności. Powinieneś bezwzględnie pilnować pór zasypiania i wstawania. Np. nawet wtedy, gdy masz później do szkoły/pracy powinieneś   wstać wcześniej. Może to ci się wydawać początkowo okrutne, lecz gwarantuję, że już po jednym     tygodniu odczujesz rezultaty takiej dyscypliny. 
Brak wysiłku fizycznego w ciągu dnia
Nasze organizmy można rozdzielić na dwa obszary: umysł i ciało. Znaczna większość ludzi pracuje intelektualnie za biurkiem zupełnie zaniedbując ruch fizyczny. Prowadzi to do sytuacji, że nasz mózg domaga się snu, a nasze ciało może być jeszcze kilka godzin "na chodzie" (jest niewystarczająco zmęczone, by przejść w stan spoczynku). Dlatego warto zadbać o minimalną nawet dawkę ruchu fizycznego. Wystarczy nawet dziesięć minut poświęconych na bieganie, pływanie lub pracę z ciężarami każdego dnia.
Zła temperatura w pomieszczeniu sypialnym
Zarówno nazbyt wysoka, jak i nazbyt niska temperatura może powodować problemy ze snem. W sypialni powinno być około 18 stopni Celsiusza. Warto też pamiętać o dokładnym przewietrzeniu pomieszczenia (i ewentualnym nagrzaniu w przypadku mrozów za oknem) przed pójściem spać.

W swoim kursie pokazuje dokładnie jak pokonać bezsenność.