niedziela, 27 lutego 2011

Co powoduje twoją bezsenność?



Ponownie się nie wyspałeś, bo całą noc przekręcałeś się z boku na bok? Uważaj, bo to prawdopodobnie pierwsze oznaki bezsenności! przekonaj się jakie mogą być tego przyczyny.
Zbyt duża ilość wypijanej kawy
Nawet jeżeli  kubek kawy działa zbawiennie na naszą zdolność do funkcjonowania, to jednak nazbyt duża ilość kawy może poważnie zachwiać równowagę naszego organizmu i prowadzić do bezsenności. Powinniśmy pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, lecz również w herbacie, coli, energy drinkach, a nawet w pewnych lekach. W przypadku problemów z zasypianiem należy absolutnie wstrzymać się od przyjmowania kofeiny na 2 godziny przed zaśnięciem. 
Złe korzystanie z łóżka
Chciałbym, żebyś raz na zawsze wbił sobie do głowy, że łóżko służy tylko i wyłącznie do spania! Powinieneś "zaprogramować" swój umysł, że w chwili, gdy kładziesz się spać, ten powinien doprowadzić do szybkiego zaśnięcia. Bezwzględnie przestań praktykować oglądania telewizji, czytania książek czy nawet leżenia bez intencji spania. Myśląc o łóżku powinieneś mieć tylko jedno skojarzenie – sen.
Nieregularne pory zasypiania i wstawania
Bardzo ważne jest utrzymanie stałych pór smu. Umysł nie lubi zmian. W sytuacji gdy zmuszamy go do zróżnicowanych godzin snu “głupieje”, co może być powodem bezsenności. Powinieneś bezwzględnie pilnować pór zasypiania i wstawania. Np. nawet wtedy, gdy masz później do szkoły/pracy powinieneś   wstać wcześniej. Może to ci się wydawać początkowo okrutne, lecz gwarantuję, że już po jednym     tygodniu odczujesz rezultaty takiej dyscypliny. 
Brak wysiłku fizycznego w ciągu dnia
Nasze organizmy można rozdzielić na dwa obszary: umysł i ciało. Znaczna większość ludzi pracuje intelektualnie za biurkiem zupełnie zaniedbując ruch fizyczny. Prowadzi to do sytuacji, że nasz mózg domaga się snu, a nasze ciało może być jeszcze kilka godzin "na chodzie" (jest niewystarczająco zmęczone, by przejść w stan spoczynku). Dlatego warto zadbać o minimalną nawet dawkę ruchu fizycznego. Wystarczy nawet dziesięć minut poświęconych na bieganie, pływanie lub pracę z ciężarami każdego dnia.
Zła temperatura w pomieszczeniu sypialnym
Zarówno nazbyt wysoka, jak i nazbyt niska temperatura może powodować problemy ze snem. W sypialni powinno być około 18 stopni Celsiusza. Warto też pamiętać o dokładnym przewietrzeniu pomieszczenia (i ewentualnym nagrzaniu w przypadku mrozów za oknem) przed pójściem spać.

W swoim kursie pokazuje dokładnie jak pokonać bezsenność.






 







1 komentarz:

  1. A może przyczyną są problemy z kręgosłupem? Jeśli pojawia się ucisk na odcinek szyjny to ciężko spać... Warto to sprawdzić, na tej stronie znajdziecie namiar na placówkę gdzie specjalizują się w leczeniu, diagnozowaniu chorób kręgosłupa. Przyjmują tam najlepsi specjaliści, na miejscu wykonują wszystkie badania w tym obrazowe.

    OdpowiedzUsuń